معضلی بنام مدیریت

02 بهمن 1396 Author :   رضا کلانتریان

ما آگاهانه یا نا آگاهانه، مدیریت را در زندگی خود تجربه می کنیم؛ خواه مدیریت کردن وظایف شغلی در پست یک کارمند ساده باشد یا مدیریت کردن یک سازمان بزرگ در پست یک مدیر ارشد و یا مواجه شدن با تصمیمات مدیران دیگر، همچنین ممکن است در زندگی شخصی و خانوادگی یک مدیر خوب یا بد باشیم؛ مثلاً تربیت کردن فرزندان و یا مدیریت کردن ذهن، زمان و هزینه های زندگی. اما مدیریت چیست؟ دانش است یا مهارت؟ ذاتی است یا اکتسابی؟ سخت است یا آسان؟ و اصلاً مدیر کیست؟ یک فرد پشت میزنشین با رفتار و ظاهری خاص یا فردی زحمتکش و خاکی، همدم کارمند و کارگر؟ مدیر باید جوان و پرانرژی باشد یا مسن و با تجربه ؟ اینها از جمله پرسش های متعددی است که در جامعه پاسخ های متفاوت برای آن شنیده می شود و این عدم وجود درک و تعریف مشترک از موضوع، یک مشکل بزرگ است؛ چگونه کاری را درست و مطلوب انجام خواهیم داد و یا چگونه کیفیت آن را مطالبه نمائیم در حالی که برای ما بدرستی شناخته شده نیست؟

در این مقاله سعی داریم تا با ارایه یک تعریف از مدیریت و بسط دادن آن، اطلاعاتی برای مقایسه موقعیت خود و یا واقعیات جامعه با تعاریف علمی ارایه نماییم. همانگونه که در ادامه خواهیم دید این مدیر است که باید منابع را به عملکرد تبدیل نماید، وقتی با وجود منابع فراوان از نتایج ناراضی هستیم ، متشاکی مدیر است. مدیریت جایگاهی است که کیفیت زندگی و سرنوشت جامعه با آن گره خورده است. در کشور ما با توجه به مشکلاتی از قبیل پائین بودن بهره وری و عدم استفاده بهینه از منابع، پرداختن به موضوع مدیریت یک ضرورت فردی و اجتماعی به نظر می رسد.

 

تماس با ما

دفتر تهران:خیابان دوازده فروردین، نظری شرقی، روبروی کتاب مبتکران، پلاک 98، طبقه سوم، واحد سه، تلفن :02166989276  نمابر: 02166989271

دفتر اهواز: پادادشهر، خیابان دهم، مجتمع تجاری هیراد، طبقه سوم، واحد 14، تلفن: 06135525882  نمابر: 06135524850

ایمیل: info@iwes.ir

Top